Uvod u proces strateškog planiranja Zajednice udruga i članova HVIDR-a BPŽ

Zajednica udruga i članova HRVATSKIH VOJNIH INVALIDA DOMOVINSKOG RATA BRODSKO-POSAVSKE ŽUPANIJE (u daljnjem tekstu ZU HVIDR-a BPŽ) je dragovoljna zajednica Udruga HVIDR-a Slavonski Brod i Nova Gradiška, udruženih radi zaštite i promicanja zajedničkih nacionalnih, humanitarnih, socijalnih, zdravstvenih, sportskih, kulturnih i drugih interesa i ciljeva te zajedničkih uvjerenja.

ZU HVIDR-a BPŽ je osnovana na Osnivačkoj skupštini održanoj 03. ožujka 1995. godine kao ZAJEDNICA UDRUGA HVIDR-a BPŽ, a nakon preregistracije upisana je u Registar udruga RH dana 02. siječnja 1998. godine. Današnji naziv ZAJEDNICA UDRUGA I ČLANOVA HVIDR-a BRODSKO-POSAVSKE ŽUPANIJE, udruga dobiva na redovnoj izvještajnoj godišnjoj skupštini, 12. svibnja 2015. godine, donošenjem novoga statuta zbog usklađivanja sa novim Zakonom o udrugama.

Odredbama općih akata predviđeno je usvajanje plana i programa za jednogodišnje razdoblje, koje se usvaja na izvještajnim skupštinama ZU HVIDR-a BPŽ. Na sjednici redovne izvještajne skupštine održane dana 18. svibnja 2018. godine usvojen je Operativni plan za 2019. godinu, Financijski plan za 2019. godinu te Strateški plan za razdoblje od 2019. do 2021. godine.

1. VRIJEDNOSTI I PRINCIPI DJELOVANJA

Logo hvidraZU HVIDR-a BPŽ svoj rad temelji na pravnoj i socijalnoj zaštiti svojih članova, a vrijednosti i principi djelovanja očituju se u:
- promicanju Hrvatskih nacionalnih, povijesnih, kulturnih, gospodarskih i drugih vrednota
- promicanju istine o Domovinskom ratu
- sudjelovanju i potpori u radu državnih institucija RH na dosljednom provođenju odredbi svih zakonskih i podzakonskih akata kojima se reguliraju prava HRVI iz Domovinskog rata
- brizi o osiguravanju uvjeta za aktivno sudjelovanje HRVI Domovinskog rata u svim oblicima društvenog i političkog života
- brizi o dodjeli odličja i priznanja HRVI domovinskog rata koji su to zaslužili
- promicanje tjelesne kulture (sport i rekreacija ) radi unapređenja opće sposobnosti HRVI Domovinskog rata
- koordinaciji svojih članica i članova ( Udruga HVIDR-a Slavonski Brod i Nova Gradiška i njihovih članova ) u „strukturi HVIDR-a“ po vertikali
- pružanju logističke, stručne i druge potpore svojim članicama

2. ČLANSTVO I ORGANIZACIJSKI USTROJ

U ZU HVIDR-a BPŽ učlanjene su dvije članice i to: Udruga HVIDR-a Slavonski Brod i Udruga HVIDR-a Nova Gradiška. Udruge imaju svojstvo pravnih osoba a odlukom o udruživanju prihvaćaju odredbe Statuta ZU HVIDR-a BPŽ. Članstvo ZU HVIDR-a BPŽ čine članovi udruga članica.

Rad ZU HVIDR-a BPŽ koordiniran je tijelima upravljanja predviđenim Statutom, kako slijedi:

Tijela ZU HVIDR-a BPŽ su:

- Skupština
- Predsjedništvo
- Nadzorni odbor
- Sud časti

Predsjednik ZU HVIDR-a BPŽ je Štefan Paun.

Skupštinu čine delegati: delegirani predstavnici udruga HVIDR-a, članica ZU HVIDR-a BPŽ. Broj delegata svojom odlukom određuje predsjedništvo ZU HVIDR-a BPŽ štujući pritom načela pravične zastupljenosti.
Sukladno Statutu, broj delegata u skupštini ZU HVIDR-a BPŽ je najmanje 30.

Predsjedništvo ZU HVIDR-a BPŽ: predsjednik Štefan Paun, dopredsjednik Zlatko Bunjevac, sportski izbornik Viktor Šarić, članovi predsjedništva su još Mato Pudić, Pavle Filipović, Josip Kovačević i Boris Gašparović.

Nadzorni odbor: predsjednik Damir Dujmović

Sud časti: predsjednik Ivan Šimunović

Mandat svim predsjednicima i članovima tijela traje do 20. svibnja 2020. godine.

Pravni akti ZU HVIDR-a BPŽ su: Statut ZU HVIDR-a BPŽ, Poslovnici o radu tijela: Skupština, Predsjedništvo, Nadzorni odbor i Sud časti.
Svi statuti Udruga HVIDR-a usklađeni su sa Statutom ZŽZU HVIDR-a RH i Statutom ZU HVIDR-a BPŽ.

3. PROGRAMSKA POSTIGNUĆA

Inicijativa za osnivanje HVIDR-a nastala je 25. veljače 1992. godine od strane ranjenika, teško stradalih u obrani suvereniteta RH koji su se nalazili na rehabilitaciji u Božidarevićevoj bolnici u Zagrebu. Od osnivanja do danas HVIDR-a je ostala najveća udruga koja okuplja sve HRVI Domovinskog rata. Kontinuirano radi na socijalnoj i pravnoj zaštiti prava HRVI-a, inicijativi i prijedlozima za izradu svih Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji. Udruge HVIDR-a Slavonski Brod i Nova Gradiška osnovane su 16. siječnja 1993. godine, a novim teritorijalnim ustrojem ZŽZU HVIDR-a RH 03. ožujka 1995. godine osnovana je i ZU HVIDR-a BPŽ.

Udruga radi na projektima psihološkog i socijalnog osnaživanja, kao i podizanju kvalitete življenja HRVI-a, podizanju razine osviještenosti, znanja i informiranosti članova udruga o njihovim zakonskim pravima, o problemima sa kojima se susreću u svakodnevnom životu.
U svrhu promicanja vrijednosti Domovinskog rata, ZU HVIDR-a BPŽ radi na projektima održavanja javnih tribina, projekciji filmova o Domovinskom ratu, prezentaciji i predstavljanju knjiga kao i provođenjem Sata istine o domovinskom ratu u suradnji sa pojedinim osnovnim i srednjim školama.

Udruga od 1996. godine kontinuirano djeluje u istom poslovnom prostoru u vlasništvu grada Slavonskoga Broda bez naknade skupa sa Udrugom HVIDR-a Slavonski Brod. Prostor je opremljen PC opremom, uredskim namještajem i drugom opremom.

ZU HVIDR-a BPŽ svoje aktivnosti financira stjecanjem i pribavljanjem sredstava iz županijskog proračuna, proračuna pojedinih općina, donacijama, sponzorstvima i zamolbama prema MHB.

4. ANALIZA OKRUŽENJA

U Hrvatskoj djeluje više od 1000 braniteljskih udruga a u Brodsko-posavskoj županiji 26. HVIDR-a je najstarija udruga osnovana davne 1992.godine. Rad HVIDR-e temelji se na zaštiti prava svojih članova, HRVI iz Domovinskog rata, te promicanju vrijednosti Domovinskog rata. Uporište za svoje djelovanje Udruga nalazi u Ustavu RH, Deklaraciji o Domovinskom ratu, Zakonu o pravima Hrvatskih branitelja iz domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
Jedan od osnovnih problema je kratkoročno, ograničeno i neizvjesno financiranje, te izostanak stabilnog i institucionalnog financiranja Udruge.
Dionici okruženja: državne institucije, jedinice lokalne samouprave, neprofitne organizacije i udruge.
Ministarstvo Hrvatskih branitelja, Ministarstvo socijalne politike, Ministarstvo obrane RH, Ministarstvo unutarnjih poslova, Ured za udruge, Ured za ljudska prava, Ured pravobraniteljice osoba sa invaliditetom, Uredi državne uprave za poslove branitelja.

5. STRATEŠKI CILJEVI

STRATEŠKI CILJ 1.: Psihosocijalno osnaživanje, pravna i socijalna zaštita, te podizanje kvalitete života HRVI, povećanje razine osviještenosti, znanja i informiranosti članova udruge o njihovim zakonskim pravima.

STRATEŠKI CILJ 2.: Promicanje vrijednosti i istine o Domovinskom ratu

STRATEŠKI CILJ 3.: Rad na ustrojavanju i koordinaciji Udruge, te povećanju održivosti i kvalitete rada udruga članica

STRATEŠKI CILJ 4.: Suradnja i umrežavanje udruge na nacionalnoj razini

STRATEŠKI CILJ 1.- SPECIFIČNI CILJ:
Informiranje, savjetovanje, edukacija, organiziranje športskih i umjetničkih aktivnosti članova.
Aktivnosti:
- Kontinuirano praćenje zakona kojima se reguliraju prava HRVI
- Organiziranje edukativnih tribina, okruglih stolova, informativnih radionica i predavanja
- Izrada i tisak brošura, promocija i distribucija istih članovima
- Organiziranje športsko-natjecateljskih aktivnosti, te stvaralačko-rekreativnih umjetničkih aktivnosti članova udruge

STRATEŠKI CILJ 2.- SPECIFIČNI CILJ:
Izdavaštvo, informiranje.
Aktivnosti:
- Izdavanje i predstavljanje knjiga
- Snimanje i projekcija filmova
- Organiziranje okruglih stolova o važnim obljetnicama Domovinskog rata
- Obilježavanje obljetnica Domovinskog rata
- Održavanje satova istine o Domovinskom ratu u osnovnim i srednjim školama

STRATEŠKI CILJ 3.- SPECIFIČNI CILJ:
Povećati održivost i kvalitetu rada udruge, pojačati koordinaciju članica.
Aktivnosti:
- Raditi na jačem ustrojavanju udruge
- Raditi na osiguranju održivog razvoja udruge (ljudski resursi i hladni pogon)
- Ojačati suradnju temeljnih udruga organiziranjem tribina
- Prijavljivati se na natječaje za provođenje projekata, sa posebnim naglaskom na sredstva EU
- Rad na evaluaciji djelovanja ZU HVIDR-a BPŽ, te na unapređenju istog

STRATEŠKI CILJ 4.- SPECIFIČNI CILJ:
Sudjelovanje u stvaranju partnerstva na nacionalnoj razini.
Aktivnosti:
- Sudjelovanje u radu Ministarstva Hrvatskih branitelja i povjerenstvima kroz predstavnike HVIDR-a RH
- Suradnja sa svim udrugama iz Domovinskog rata RH na državnoj i lokalnoj razini
- Razvijanje strategije partnerskih odnosa

U Slavonskom Brodu, 18.05.2018.god.

PREDSJEDNIK ZU HVIDR-a BPŽ, ŠTEFAN PAUN

Povratak na naslovnicu